ققنوس چت   چت باران   منزل مبله شیراز   
اعزام دانشجو به سوئد  مهاجرت مهاجرت .

مهاجرت

اعزام دانشجو به سوئد

 

در مورد بحث پيرامون اعزام دانشجو به سوئد در بدو امر بايستي مقدمه‌اي در مورد اين كشور گفته شود تا ديدگاه خوانندگان محترم و خصوصاً متقاضيان اعزام دانشجو به سوئد، در باب اوضاع جغرافيايي، فرهنگي و خصوصاً آموزشي اين كشور آماده شود.

كشور سوئد يكي از كشورهاي شمالي قاره‌ي اروپا است كه در شبه جزيره‌ي اسكانديناوي واقع شده است. اين كشور از غرب با كشور نروژ و از شمال و شرق با كشور فنلاند و خليج بوتنيا همجوار است. آب و هواي كشور سوئد به دليل موقعيت جغرافياي خاص اين كشور به دو ناحيه‌ي عمده تقسيم مي‌شود: قسمت جنوبي و مركزي آن با آب و هوايي به نسبت مرطوب و قسمت شمالي آن بسيار سرد و خشك است.

پايتخت كشور سوئد شهر استكهلم و نوع حكومت آن پادشاهي مشروطه است؛ هرچند كه پادشاه بيشتر جنبه‌ي تشريفاتي دارد.

 

كشور پادشاهي سوئد با داشتن يكي از توسعه يافته‌ترين اقتصادهاي جهان به عنوان كشوري باثبات شناخته مي‌شود؛ خواه به لحاظ سياسي و خواه به لحاظ اقتصادي و همين ويژگي‌ها است كه اعزام دانشجو به سوئد را با روندي افزايشي رو‌به‌رو ساخته و همواره مطلوب نظر دانشجويان بوده است. هم چنين كيفيت زندگي شهروندان سوئدي در مقايسه با ديگر نقاط جهان به نسبت بالاتر است و نرخ بيكاري آن به شدت پايين است. تورم نيز در اين كشور حدودا 1.4 درصد است و عمده‌ي محصولات صادراتي كشور سوئد را ماشين آلات تشكيل مي‌دهد.

زبان مردمان اين ديار زبان سوئدي است كه با زبان‌هاي نروژي و دانماركي هم‌خانواده است. دين غالب در ميان سوئدي‌ها مسيحيت است؛ درحاليكه بسياري از مردم در اين كشور اعتقادي به مذهب نداشته و به نوعي، آزادي مذهبي در كشور سوئد تضمين شده است و آييني به عنوان آيين رسمي وجود ندارد.

 

تحصيل در سوئد و اعزام دانشجو به سوئد

هرچند تعداد متقاضيان اعزام دانشجو به سوئد روز به روز در حالي فزوني گرفتن است؛ ليكن در اين ميان بايستي به شرايط تحصيلي اين كشور توجه ويژه‌اي نمود تا بتوان به بهترين نحو از فرصت‌هاي موجود بهره گرفت. بايد افزود كه به عنوان مثال حدود 64 درصد از دانشجويان مقطع دكتري در اين كشور را دانشجويان خارجي تشكيل مي‌دهند و اين خود نشان دهنده‌ي استقبال  و برخورد مطلوب اين كشور با متقاضيان اعزام دانشجو به سوئد است. به خصوص اين كه فرهنگ مردم اين كشور نيز با بيگانگان و مهاجران به خوبي كنار مي‌آيد. كشور سوئد با توجه به گستردگي جغرافيايي و جمعيت كم، از تراكم جمعيتي بسيار اندكي برخوردار است؛ ليكن دانشگاه‌هاي اين كشور از سطح آموزشي و كيفي بسيار مطلوبي برخوردار هستند و اعزام دانشجو به سوئد از جمله‌ي پرطرفدارترين مقاصد تحصيلي است. يكي از اصولي كه در مورد آموزش در كشور سوئد همواره توجه همگان را جلب نموده است، ايده‌پردازي و ارائه‌ي كارهاي خلاقانه است.

تحصيل در اين كشور برخلاف آلمان و اتريش، مانند ديگر كشورهاي اروپايي و آمريكايي مستلزم پرداخت شهريه است. هرچند ميزان اين شهريه به نسبت ديگر نقاط اروپا بسيار اندك است؛ ليكن ممكن است تقاضاي اعزام دانشجو به سوئد را با روندي نزولي رو‌به‌رو كند. هرچند كه قانونِ اجباري نمودن پرداخت شهريه در سال‌هاي اخير تصويب شده است و مشمول حال كشورهايي كه عضو اتحاديه‌ي اروپا بوده و اقدام به اعزام دانشجو به سوئد مي‌كنند، نمي‌شود. علاوه بر هزينه‌هايي كه در مورد اعزام دانشجو به سوئد و براي پرداخت شهريه‌ي دانشگاه وجود دارد، زندگي دانشجويي نيز در اين كشور هزينه‌هاي مخصوص به خود را دارد و شامل هزينه‌هاي محل اقامت، خورد و خوراك، حمل و نقل و تهيه‌ي كتب و اقلام درسي مي‌شود و آمار ، آن را در حدود 750 يورو تخمين مي‌زند.

 

ويزاي دانشجويي در سوئد دو نوع است؛ يكي براي گذراندن كرس‌ها و دوره‌هاي آموزشي كوتاه مدت كه اين نوع ويزا موقتي بوده و معمولاً پس از شش ماه منقضي مي‌شود، و دوم براي گذراندن دوره‌هاي بلند مدت‌تر و معمولاً يك ساله است مثل كارشناسي، كارشناسي ارشد يا دكتري. در هر دو مورد پس از انقضاي مهلت ويزاي دانشجويي، متقاضي اعزام دانشجو به سوئد بايستي اين كشور را ترك كند؛ مگر اينكه بتواند در مقطع بالاتر پذيرش گرفته يا با پيدا كردن كار ويزاي تحصيلي خود را به ويزاي كاري تغيير دهد و اين امر دور از دسترس نيست؛ چراكه شركت‌هاي بين‌المللي بسياري در كشور سوئد مشغول فعاليت هستند و امكان پيدا كردن كار در سوئد بسيار محتمل است. لازم به ذكر است در اين كشور نيز، معمولاً پس از اقامت چند ساله و دادن ماليات به دولت پس از آنكه دانشجو موفق به پيدا كردن كار شد، مي‌تواند براي گرفتن اقامت دائم اقدام كند و در نهايت براي آن كه بتواند از تمام حقوق شهروندي خود در اين كشور برخوردار شود، مي‌تواند براي اخذ تابعيت اين كشور اقدام كند.

از ديگر نكاتي كه در مورد تحصيل در كشور سوئد بايد دانست اين است كه تحصيل در اين كشور به دو زبان سوئدي و انگليسي امكان پذير است و متقاضيان اعزام دانشجو به سوئد، معمولاً بايستي حداقل نمره را در يكي از آزمون‌هاي آيلتس يا تافل كسب كنند تا بتوانند از دانشگاه‌هاي اين كشور پذيرش بگيرند. هرچند شما براي گذراندن دوره‌هاي تحصيلي، معمولاً ازدانستن زبان سوئدي معاف هستيد؛ ليكن براي ادامه‌ي زندگي در اين كشور و پيدا كردن كار، متقاضيان ناگزير از آموختن زبان سوئدي هستند. متقاضيان اعزام دانشجو به سوئد مي‌توانند به صورت پيشيني در يكي از دوره‌هاي آموزش زبان انگليسي در سوئد شركت كرده و پس از به پايان رساندن آن دوره، براي گرفتن پذيرش در مقاطع مورد نظر خود اقدام كنند.

در كشور سوئد طبق مقررات راجع به كار در اين كشور، هر دانشجو مي‌تواند بخشي از وقت خود را كه معمولاً بيست ساعت در هفته است، به كار بپردازد. همچنين در ايام تعطيل نيز متقاضي اعزام دانشجو به سوئد مي‌تواند تمام وقت خود را به كار دانشجويي بپردازد.

براي درخواست پذيرش از دانشگاه‌هاي سوئد، متقاضيان بايستي براي گرفتن پذيرش در دوره ي كارشناسي ارشد و دكتري، از طريق سامانه‌ي اينترنتي مربوط تحت عنوان «مركز مطالعات دانشگاهي» در كشور سوئد اقدام كنند. در اين سامانه با اندكي تلاش مي‌توان به راحتي كرس‌ها و دوره‌هاي آموزشي را براي متقاضيان اعزام دانشجو به سوئد در شهر مناسب و مورد نظر جست‌وجو كرد. پس از آنكه شما كرس مورد نظر خود را پيدا كرديد، مي‌توانيد با مراجعه به سفارت سوئد در كشور ايران براي دريافت ويزاي دانشجويي خود اقدام كنيد و پس از ارئه‌ي مدارك لازم، ويزاي شما در طول يك ماه تا دو ماه صادر مي‌شود

قوانين عام اعزام دانشجو به خارج در جمهوري اسلامي ايران

در ادامه‌ي بحث از اعزام دانشجو به سوئد، بايد به قانون اعزام دانشجو به خارج از كشور، مصوب 1364 از سوي مجلس شوراي اسلامي ايران اشاره كرد. اين قانون با عنايت به عموميت عنوان آن، شامل اعزام دانشجو به سوئد نيز مي‌شود. اين قانون مي‌تواند مورد استفاده‌ي كساني باشد كه قصد تحصيل در يك دانشگاه خارجي، از طريق وزارت علوم ايران را دارند.

ماده‌ي يك اين قانون بيان مي‌دارد: «به منظور تأمين نيروي انساني متعهد متخصص مورد نياز كشور و شناخت نو‌آوري‌هاي علمي دنيا و آشنايي با آخرين تجربيات كشور‌هاي خارجي در زمينه‌هاي مختلف علمي، فني و تخصصي، وزارت فرهنگ و آموزش عالي كه در اين قانون وزارت ناميده مي‌شود اقدام به اعزام دانشجو به خارج مي‌نمايد.» همانگونه كه گفته شد وزارت خانه‌ي ذي‌ربط در اين قانون، كه اكنون با نام رسمي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري شناخته مي‌شود، براي تربيت نيروي متخصص اقدام به اعزام دانشجو به سوئد و به عبارتي، تمام نقاط دنيا مي‌كند.

ماده‌ي دو اين قانون در خصوص شرايط اعزام شوندگان اشعار مي‌دارد:

«اعزام شوندگان بايد داراي شرايط زير باشند:

الف – ايمان و اعتقاد به اسلام، نظام جمهوري اسلامي، قانون اساسي و ولايت فقيه

ب – تقوا، كه نشانه‌ي آن انجام واجبات و ترك محرمات است

پ – عدم وابستگي به احزاب و گروه‌هاي ملحد و محارب

تبصره: اقليت‌هاي ديني مصرح در قانون اساسي، از شرط ايمان و اعتقاد به اسلام مستثني هستند.»


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۴۳:۳۰ توسط:عمادقاسمي موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :